Plánujete koupi podložky a nepadací deky a nevíte, jestli nebude údržba příliš náročná? Nebo jste po létě vytáhli nepadací deku do kočárku a chcete ji vyprat, ale už nemáte štítek? Pojďme si shrnout, jak se správně starat o výbavu do kočárku!
PRANÍ PODLOŽKY A NEPADACÍ DEKY |
Všechny produkty kromě merino podložek (o praní merino podložek viz níže!) můžete vyprat v pračce na jemné / šetrné praní na 30°C. Doporučuji zapnout pouze nízké otáčky a dejte si pozor na šňůrky, aby se vám nezachytily např. do dvířek pračky, vždy je předem svažte.
Používejte šetrný prací prášek – takový, který neobsahuje bělidla a rozjasňovače.
Nepoužívejte aviváž! Ta zanáší vlákna a některé typy látek mohou začít žmolkovat či se jinak ničit.
Vždy perte podložky i nepadací deky s PODOBNÝMI BARVAMI! Zejména copánkové nepadací deky mohou barvit, a tak pokud máte výraznou kombinaci podložky a nepadací deky (např. světlá podložka a tmavá petrolejová copánková deka), nikdy neperte podložku s dekou dohromady, ale vždy zvlášť.
Tímto postupem je možné prát všechny podložky s bavlněným úpletem, fleecem i bambusem, všechny nepadací deky copánkové, pleteninové i zateplené.
SUŠENÍ PODLOŽKY A NEPADACÍ DEKY |
Podložky ani nepadací deky nedávejte do sušičky! Všechny produkty rozložte volně na sušák, v případě zateplené nepadací deky vytvarujte výplň a nechte volně uschnout. Zejména mokré bambusové vlákno je velmi křehké, proto dejte pozor na manipulaci s mokrou bambusovou podložkou.
!Důležité upozornění: Nenechávejte vaše podložky a nepadací deky schnout na přímém slunci!
Jak je známo, slunce má bělící účinky a zejména při nevhodné kombinaci pracího prášku s bělidly, mokré látky a přímého slunce může podložka blednout! Všechny materiály, které jsou použity, jsou s certifikátem Oeko-Tex® Standard 100 tř.1, která zajišťuje bezpečnost látek do tří let.
Dávejte si také pozor, pokud berete podložku či nepadací deku k moři – slaná voda může také způsobit blednutí látek.
PÉČE O NEPROMOKAVÉ NEPADACÍ DEKY |
V případě, že chcete zvýšit nepromokavost zateplené nepadací deky, je možné ji naimpregnovat. Volte takovou impregnaci, která se používá na impregnaci kočárků a dbejte na rovnoměrný nános, aby impregnace nezanechala fleky!
PÉČE O MERINO |
Merino beránek, který můžet být na podložkách a na vnitřní straně nepadacích dek, má samočistící vlastnosti, takže je doporučeno jej prát minimálně. Vlna nemá ráda vodu a zejména nemá ráda střídání teplot při praní. Často stačí nechat podložku či deku vyvětrat.
Pokud přece jen potřebuje podložka či deka s merinem vyprat, je dodavatelem doporučeno ruční praní (v pračce doporučuji prát pouze v případě, že máte pračku s certifikátem WoolMark s programem vlna) do 30°C. Vždy je nutné používat prací prášky určené NA VLNU, není možné produkty s merino beránkem vyprat v běžném pracím prášku – klasické prací prášky ničí vlastnosti merino vlny!
Není vám cokoliv jasně? Neváhejte mi napsat!
Nejrychlejší cesta je přes FACEBOOK nebo INSTAGRAM, případně na email info@bymom.cz
Petra ByMOM
PŘEČTĚTE SI TAKÉ DALŠÍ ČLÁNKY:
> NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI |